Plushögskolan AB – Stockholm

I Stockholm finns alla varumärken; Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Stockholm. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Affärshögskolan, Teknikhögskolan och Vårdyrkeshögskolan
Årstaängsvägen 33
117 43 Stockholm

-

Telefon: 08-557 766 00

stockholm@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
2 utbildningar
Mjukvarutestare

TEKNIKHÖGSKOLAN - Jobba med kvalitetssäkring och testning i IT-branschen. Som mjukvaruutestare designar, planerar och utvecklar du olika nivåer av tester för system och digitala produkter.

Studieorter:

Stockholm

Sista ansökningsdag:

Öppen för sen anmälan

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

1,5 år

Poäng:

300 YH-poäng

Öppen för ansökan

CAD-konstruktör inom mekanik

TEKNIKHÖGSKOLAN - Vill du jobba med design och produktutveckling inom industrin? Spana in utbildningen CAD-konstruktör, perfekt för dig som är en problemlösare och tekniskt intresserad!

Studieorter:

Stockholm

Utbildningsstart:

HT-22

Omfattning:

2 år

Poäng:

425 YH-poäng

Stängd för ansökan

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Instrument- och steriltekniker

VÅRDYRKESHÖGSKOLAN - Jobba med att kvalitetssäkra svensk sjukvård. Som steriltekniker har du ett viktigt uppdrag där du hanterar instrument och material på en sterilteknisk enhet inom vården.

Studieorter:

Distans

Sista ansökningsdag:

15 oktober

Utbildningsstart:

December 2021

Omfattning:

1,5 år

Poäng:

300 YH-poäng

Öppen för ansökan

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Facility Management

AFFÄRSHÖGSKOLAN - Facility Management är en bred framtidsbransch där du bland annat kan jobba med förhandling, projektledning och strategisk planering av service- och fastighetsrelaterade tjänster.

Studieorter:

Malmö, Stockholm

Utbildningsstart:

HT-22

Omfattning:

2 år

Poäng:

400 YH-poäng

Stängd för ansökan

Vår personal

Anneli Polstam

Regionchef

013-31 42 03

anneli.polstam@plushogskolan.se

Nilla Karlsson

Administratör

08-549 013 16

nilla.karlsson@plushogskolan.se

Yaminna Nefzi

Studerandeansvarig

08-549 013 10

yaminna.nefzi@plushogskolan.se

Åsa Klockerud

Studerandeansvarig

08-549 013 28

asa.klockerud@plushogskolan.se

Matilda Andersson

Studerandeansvarig

08-549 013 25

matilda.andersson@plushogskolan.se

Föräldraledig

Isak Gerrbo

Utbildningsansvarig

08-549 013 18

isak.gerrbo@plushogskolan.se

Erika Solfeldt

Utbildningsansvarig

08-549 013 26

erika.solfeldt@plushogskolan.se