Plushögskolan AB – Lund

I Lund finns både Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Lund. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Teknikhögskolan och Vårdyrkeshögskolan
Kalkstensvägen 3,
224 78 Lund

-

Telefon: 0774-100 500

lund@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
3 utbildningar
IT-säkerhetsspecialist

TEKNIKHÖGSKOLAN - Det här är utbildningen för dig som vill bli proffs på IT-säkerhet. Som IT-säkerhetsspecialist jobbar du med IT-säkerhetsfrågor, utformar IT-säkerhetssystem och identifierar potentiella hot som kan äventyra din arbetsgivares känsliga och konfidentiella information.

Studieorter:

Lund

Sista ansökningsdag:

5 maj 2021

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

2 år, kostnadsfri & CSN-berättigad

Poäng:

400 YH-poäng

Öppen för ansökan

Java-utvecklare

TEKNIKHÖGSKOLAN - Bli Java-utvecklare och joina ett utvecklingsteam där din roll blir att lösa programeringsuppgifter för databas och frontend efter examen.

Studieorter:

Lund, Göteborg

Sista ansökningsdag:

5 maj 2021

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

2 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

400 YH-poäng

Öppen för ansökan

Distributionselektriker

TEKNIKHÖGSKOLAN - Vill du vara med och bygga upp Sveriges ledningsnät? En distributionselektriker har ett självständigt arbete präglat av utomhusarbete, kundkontakt och samarbeten, både internt och externt.

Studieorter:

Lund

Sista ansökningsdag:

5 maj 2021

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

1 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

220 YH-poäng

Öppen för ansökan

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Tandsköterska

VÅRDYRKESHÖGSKOLAN - En utbildning som passar dig som vill arbeta med människor och trivs att jobba i team. Tandsköterska är ett socialt och spännande yrke i en viktig bransch.

Studieorter:

2 orter

Sista ansökningsdag:

5 maj 2021

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

1,5 år, kostnadsfri & CSN-berättigad

Poäng:

325 YH-poäng

Öppen för ansökan

Vår personal

Niklas Johnsson

Regionchef

070-289 93 36

niklas.johnsson@plushogskolan.se

Britt Strand

Regionadministratör

070-440 40 53

britt.strand@plushogskolan.se

Karin Landt

Studerandeansvarig/Utbildare

040-28 28 05

karin.landt@plushogskolan.se

Marie Andersson

Studerandeansvarig

040-20 48 93

marie.andersson@plushogskolan.se

Monika Sandhaven

Studerandeansvarig

046-10 25 41

monika.sandhaven@plushogskolan.se

Ulrika Delin

Utbildningsansvarig

040-28 28 06

ulrika.delin@plushogskolan.se