Plushögskolan AB – Lund

I Lund finns både Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Lund. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Teknikhögskolan och Vårdyrkeshögskolan
Kalkstensvägen 3,
224 78 Lund

-

Telefon: 0774-100 500

lund@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
3 utbildningar
Serviceingenjör connected home

TEKNIKHÖGSKOLAN - Vill du jobba med framtidens digitala teknik? Vill du plugga på distans med möjlighet att arbeta vid sidan av studierna? Då är detta utbildningen för dig. Dessutom ingår en Pytronic Gateway-certifiering!

Studieorter:

Distans

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

1,5 år

Poäng:

325 YH-poäng

Stängd för ansökan

Javautvecklare

TEKNIKHÖGSKOLAN - Bli Javautvecklare och joina ett utvecklingsteam där din roll blir att lösa programeringsuppgifter för databas och frontend efter examen.

Studieorter:

2 orter

Sista ansökningsdag:

Öppen för sen anmälan

Utbildningsstart:

December 2020

Omfattning:

2 år

Poäng:

400 YH-poäng

Öppen för ansökan

Distributionselektriker

TEKNIKHÖGSKOLAN - Vill du vara med och bygga upp Sveriges ledningsnät? En distributionselektriker har ett självständigt arbete präglat av kundkontakt och samarbeten, både internt och externt.

Studieorter:

Lund

Sista ansökningsdag:

Öppen för sen anmälan

Utbildningsstart:

December 2020

Omfattning:

1 år

Poäng:

220 YH-poäng

Öppen för ansökan

Vår personal

Niklas Johnsson

Regionchef

070-289 93 36

niklas.johnsson@plushogskolan.se

Britt Strand

Regionadministratör

070-440 40 53

britt.strand@plushogskolan.se

Karin Landt

Studerandeansvarig/Utbildare

040-28 28 05

karin.landt@plushogskolan.se

Marie Andersson

Studerandeansvarig

040-20 48 93

marie.andersson@plushogskolan.se

Monika Sandhaven

Studerandeansvarig

046-10 25 41

monika.sandhaven@plushogskolan.se

Ulrika Delin

Utbildningsansvarig

040-28 28 06

ulrika.delin@plushogskolan.se