Plushögskolan AB – Linköping

I Linköping finns alla varumärken; Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Linköping. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Affärshögskolan, Teknikhögskolan och Vårdyrkeshögskolan
Alkagatan 6
582 77 Linköping

-

Telefon: 013-14 04 90

linkoping@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Automationsingenjör

TEKNIKHÖGSKOLAN - Spännande jobb som automationsingenjör väntar efter examen från denna utbildning. Ge dig in i teknikbranschen med kunskap om hur du kan jobba med utveckling och optimering av processer för tillverkning.

Studieorter:

Linköping

Sista ansökningsdag:

Öppen för sen anmälan

Utbildningsstart:

November 2020

Omfattning:

2 år

Poäng:

415 YH-poäng

Öppen för ansökan

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Affärsinriktad redovisningsekonom

AFFÄRSHÖGSKOLAN - Den populära utbildningen Affärsinriktad redovisningsekonom passar dig som vill vara spindeln i nätet och drömmer om en roll som nyckelfunktion i organisationen.

Studieorter:

6 orter

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

2 år

Poäng:

425 YH-poäng

Stängd för ansökan

Vår personal

Anneli Polstam

Regionchef

013-31 42 03

anneli.polstam@plushogskolan.se

Sara Kaldenberg

Administratör

013-23 37 51

sara.kaldenberg@plushogskolan.se

Josefine Ericsson

Studerandeansvarig

013-31 42 08

josefine.ericsson@plushogskolan.se

Jenny Samuelson

Studerandeansvarig

013-31 42 04

jenny.samuelson@plushogskolan.se

Marcus Laneby

Studerandeansvarig

013-23 37 50

marcus.laneby@plushogskolan.se

Maria Skotte

Studerandeansvarig/Projektledare

013-23 37 52

maria.skotte@plushogskolan.se

Malin Nylén

Utbildningsansvarig

013-35 78 00

malin.nylen@plushogskolan.se

Ewa Sjögren

Utbildningsansvarig

013-31 42 09

ewa.sjogren@plushogskolan.se