Plushögskolan AB – Karlstad

I Karlstad finns alla varumärken; Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Karlstad. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Affärshögskolan, Teknikhögskolan och Vårdyrkeshögskolan
Gustaf Anders gata 13
653 40 Karlstad

-

Telefon: 054-557 80 00

karlstad@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Agil projektledare

TEKNIKHÖGSKOLAN - Optimera processer med agil projektledning. Under utbildningen lär du dig bland annat hur du genomför och använder dig resultat från förstudie, målmätning och processledning.

Studieorter:

Distans

Utbildningsstart:

December 2020

Omfattning:

1,5 år

Poäng:

150 YH-poäng

Stängd för ansökan

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Affärsinriktad redovisningsekonom

AFFÄRSHÖGSKOLAN - Den populära utbildningen Affärsinriktad redovisningsekonom passar dig som vill vara spindeln i nätet och drömmer om en roll som nyckelfunktion i organisationen.

Studieorter:

6 orter

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

2 år

Poäng:

425 YH-poäng

Stängd för ansökan

Vår personal

Marina Larsson

Regionchef

072-252 80 09

marina.larsson@plushogskolan.se

Karoliina Moilanen

Administratör

019-10 00 76

karoliina.moilanen@plushogskolan.se

Maria Nordlander

Studerandeansvarig

054-14 48 55

maria.nordlander@plushogskolan.se

Victor Pettersson

Studerandeansvarig

054-14 48 59

victor.pettersson@plushogskolan.se

Anders Ellström

Utbildningsansvarig

054-14 48 58

anders.ellstrom@plushogskolan.se

Ingegerd Sandberg

Utbildare

054-14 48 50

ingegerd.sandberg@plushogskolan.se