Plushögskolan AB – Karlstad

I Karlstad finns alla varumärken; Affärshögskolan, Vårdyrkeshögskolan och Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Karlstad. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Affärshögskolan, Teknikhögskolan och Vårdyrkeshögskolan
Gustaf Anders gata 13
653 40 Karlstad

-

Telefon: 054-557 80 00

karlstad@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
1 utbildningar
Agil projektledare

TEKNIKHÖGSKOLAN - Optimera processer med agil projektledning. Under utbildningen lär du dig bland annat hur du genomför och använder dig resultat från förstudie, målmätning och processledning.

Studieorter:

Distans (Karlstad)

Utbildningsstart:

HT-20

Omfattning:

1,5 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

150 YH-poäng (50 % studietakt)

Stängd för ansökan

Yrkeshögskoleutbildning
2 utbildningar
IP-paralegal

AFFÄRSHÖGSKOLAN - Vill du jobba i en yrkesroll mitt i hjärtat av Sveriges innovation och utveckling? IP, förkortning för Intellectual Property, vilket handlar om patentskydd och immateriella rättigheter.

Studieorter:

Distans (Karlstad)

Utbildningsstart:

Planerad start: HT-20

Omfattning:

1 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

225 YH-poäng

Stängd för ansökan

Affärsinriktad redovisningsekonom

AFFÄRSHÖGSKOLAN - Den populära utbildningen Affärsinriktad redovisningsekonom passar dig som vill vara spindeln i nätet och drömmer om en roll som nyckelfunktion i organisationen.

Studieorter:

Karlstad | Planerad start: Gävle, Göteborg, Jönköping & Linköping

Utbildningsstart:

HT-20

Omfattning:

2 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

425 YH-poäng

Stängd för ansökan

Vår personal

Marina Larsson

Regionchef Mitt

072-252 80 09

marina.larsson@plushogskolan.se

Ansvarar för Region Mitt - Eskilstuna, Karlstad, Västerås & Örebro

Micaela Gribing

Regionadministratör

019-10 00 81

micaela.gribing@plushogskolan.se

Maria Nordlander

Studerandeansvarig

054-14 48 55

maria.nordlander@plushogskolan.se

Victor Pettersson

Studerandeansvarig

054-14 62 45

victor.pettersson@plushogskolan.se

Anders Ellström

Utbildningsansvarig

054-14 48 58

anders.ellstrom@plushogskolan.se

Ingegerd Sandberg

Utbildare

054-14 48 50

ingegerd.sandberg@plushogskolan.se