Plushögskolan AB – Eskilstuna

I Eskilstuna finns Teknikhögskolan, som är en del av Plushögskolan AB.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar i Eskilstuna. Här finns även alla utbildningar som vi erbjuder på orten.

Varmt välkommen att kontakta oss om du har några frågor!

Plushögskolan AB
Teknikhögskolan
Drottninggatan 4
632 17 Eskilstuna

-

Telefon: 0774-100 500

eskilstuna@plushogskolan.se

Våra utbildningar

Yrkeshögskoleutbildning
2 utbildningar
Data Center Technician (DCO)

TEKNIKHÖGSKOLAN - Utbildningen för dig som vill ha ett framtidsyrke i en expansiv bransch! Den här unika YH-utbildningen är den enda i sitt slag i Sverige och under utbildningen lär du dig om ansvarsfull drift av datacenter.

Studieorter:

4 orter

Sista ansökningsdag:

Öppen för sen anmälan

Utbildningsstart:

HT-21

Omfattning:

2 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

400 YH-poäng

Öppen för ansökan

Elektronikingenjör

TEKNIKHÖGSKOLAN - Utbildningen för dig med ett intresse för innovation och utveckling i teknikbranschen. Efter examen kan du, förutom elektronikingenjör, arbeta som mönsterkortskonstruktör, hårdvaruutvecklare, testingenjör och produktsättare.

Studieorter:

Eskilstuna

Sista ansökningsdag:

15 oktober 2021

Utbildningsstart:

December 2021

Omfattning:

2 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Poäng:

435 YH-poäng

Öppen för ansökan

Vår personal

Marina Larsson

Regionchef

072-252 80 09

marina.larsson@plushogskolan.se

Lena Viklund

Regionadministratör

021-41 53 06

lena.viklund@plushogskolan.se

Irene Nährström

Studerandeansvarig

021-10 49 71

irene.nahrstrom@plushogskolan.se

Maria Welander

Studerandeansvarig

021-10 49 75

maria.welander@plushogskolan.se

Erik Salwén

Utbildare

021-10 49 73

erik.salwen@plushogskolan.se

Sofia Karlsson

Utbildningsansvarig

019-10 00 82

sofia.karlsson@plushogskolan.se

Johan Edgren

Utbildningsansvarig

021-10 49 74

johan.edgren@plushogskolan.se